328361-2023 - ResultatSverige-Falun: Reningsverk
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Faluns Nya Avloppsreningsverk Framtidens Främby
Referensnummer: FEV23/0027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232421 Reningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalentreprenad  för att bygga om och ut Främby avloppsreningsverk (ARV) i partnering/samverkan, under pågående drift, för att möta framtida behov i enlighet med sökt miljötillstånd. Entreprenaden omfattar även ny utloppsledning.
I projektet ska Främby ARV utvecklas till en modern anläggning som klarar en växande befolkning och hårdare miljökrav. Reningsverket behöver utökas från 50 000 PE
till 70 000 PE för att täcka behoven minst 30 år framåt.
Beställaren söker med denna upphandling en samarbetspartner som ska, leda arbetet med att planera och upphandla övrig erforderlig kompetens för att gemensamt i projektet dimensionera, projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med beställaren och vara med och skapa väl fungerande anläggningar som möter framtidens behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232421 Reningsverk, 45245000 Muddrings- och pumparbeten för installation av avloppsreningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 90420000 Rening av avloppsvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser totalentreprenad för att bygga om och ut Främby avloppsreningsverk (ARV) i partnering/samverkan. Detaljerad beskrivning framgår av upphandlingsdokumenten.