2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Bibliotekssystem
Beskrivning: Enköpings kommunbibliotek använder idag ett serverbaserat biblioteksdatasystem, BOOK-IT, med uppgifter om all media biblioteket tillhandahåller, samt adressregister för alla bibliotekets användare. Kortfattat omfattar systemet all hantering kring bibliotekets cirkulation och lånetransaktioner av medier, hantering av låntagarinformation samt mediekatalog. Dagens biblioteksverksamhet blir allt med digitaliserat och detta kräver ett modernt och tekniskt utvecklat biblioteksdatasystem. Det vi söker är ett molntjänstbaserat system som inte kräver klientinstallationer och som stödjer RBA, FRBR och länkad data. Önskat system ska även tillhandahålla integrerad evenemangskalendern med bokningssystem vilket är något som vi efterfrågar. Enköpings kommunbibliotek har genomfört omvärldsbevakning och undersökt vilka system som finns på marknaden och vad andra bibliotek har för system. Vi har kommit fram till att det av tekniska skäl saknas konkurrens på marknaden och efterfrågat system endast kan tillhandahållas av en leverantör. På grund av detta väljer vi att genomföra en frivillig förhandsinsyn för att verifiera att vår analys gällande marknaden stämmer. Enköpings kommun har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Axiell Scandinavia AB (Axiell Sverige AB) org nr. 556739-8218.
Intern identifierare: UPN2023/89
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek
Ytterligare klassificering (cpv): 30238000 Utrustning för biblioteksautomation, 48161000 Administrativt bibliotekssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000