328420-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom hydraulisk modellering vattenledningsnät / avloppsledningsnät.
Referensnummer: ABBE 2022/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Borlänge Energi bjuder härmed in till att lämna anbud avseende att teckna ramavtal för konsulttjänster inom hydraulisk modellering av vattenledningsnät respektive avloppsledningsnät.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom hydraulisk modellering av vattenledningsnät respektive avloppsledningsnät.
Upphandlingen är uppdelad i följande anbudsområden:
1. Hydraulisk modellering vattenledningsnät
2. Hydraulisk modellering avloppsledningsnät
Anbud ska lämnas för ena eller båda anbudsområdena.