328439-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Avfallscontainrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport- och avfallsemballage
Referensnummer: VF2022-00018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44613800 Avfallscontainrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsamlingsboxar, burkar för stickande/skärande material, emballageetiketter, kartonger, säckar och provpåsar mm.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2022-11-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-10-31
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 44616000 Metalltunnor, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen