328463-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Energikonsulter
Referensnummer: SH 2021/771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar energikonsulter, så som energikartläggare, energiexpert, energiprojektör, energiprojektledare samt rådgivande energikonsulttjänster. .
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar Energikonsulter.
Upphandlingen avser rådgivande konsulttjänster inom följande områden:
• VVS, Energi och EL
• Energibesparingsåtgärder i byggnader och hamnanläggningar, inom områden som t.ex. värmesystem, ventilationssystem, kylsystem, elsystem samt styr-, regler- och övervakningssystem.
• Energisparprojekt enligt Beloks Handbok för genomförande och kvalitetssäkring enligt Totalmetodiken.