328471-2022 - ResultatSverige-Lund: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilservice
Referensnummer: 20/00199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Samupphandling omfattande Kraftringen Energi, Öresundskraft och Landskrona Energi för ramavtal gällande ventilservice.
Upphandlande enheter
Kraftringen Energi AB (publ.), 556100-9852, Öresundskraft Kraft och Värme AB, 556501-1003, och Landskrona Energi AB, 556803-9225 genomför denna upphandling gemensamt, samtliga benämns upphandlande enheten och Beställare nedan.
Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50512000 Reparation och underhåll av ventiler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av de upphandlande enheterna
Kraftringen Energi
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Öresundskraft
Öresundskraft är ett av Sveriges större energibolag. Vi bidrar med bra energi- och kommunikationslösningar till vårt samhälle och de individer som finns där. Vi tror på människors lika värde och att alla förtjänar att bli bemötta med respekt. Allt i samklang med vår vision om att erbjuda bra, effektiva och hållbara lösningar för en bättre värld. Eller som vi brukar säga: Energi för en bättre värld. Kraft för regionen. Det är vad vi gör och ger. Vår kärnverksamhet är försäljning och distribution av energi (el, fjärrvärme, naturgas och fjärrkyla), energitjänster samt försäljning av kommunikationslösningar (bredband och stadshubbsalliansen). Med 400 medarbetare ser vi till att ca 125.000 kunder får en behaglig tillvaro. Allt för en livskraftig Öresundsregion.
Mer information finns på: www.oresundskraft.se
Landskrona Energi
Landskrona Energi Kraft AB har sitt säte i Landskrona och är dotterbolag till Landskrona Energi AB. Landskrona Energi Kraft ansvarar för drift och underhåll av anläggningar för produktion av värme och el, samt bedriver elhandel. Landskrona Energi Kraft AB driver kraftvärmeverket, Energiknuten, i Landskrona tillsammans med övriga värmeproduktionsanläggningar i Landskrona samt i Häljarp och Asmundtorp. Vi är det lilla energibolaget med de stora ambitionerna, alltid i ledningen och på jakt efter nya lösningar som förenklar tillvaron och lyfter staden till nästa nivå. Landskrona Energikoncernen har 119 anställda.
Läs mer på www.landskronaenergi.se.