2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specifik upphandling seniora QA/RA-konsulter till HSF
Beskrivning: Flera av HSF:s produkter och tjänster omfattas av Läkemedelsverkets föreskrifter (HSLF-FS 2022:42) om nationella medicinska informationssystem (NMI). HSF har därför behov av seniora QA/RA-konsulter som stöd med att genomföra översyn av produkterna, etablera en kvalitetsledningsorganisation samt anpassa berörda processer och verksamhet.
Intern identifierare: HSN 2026-0104
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000