328583-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Fastighetsenheten 2022-2026
Referensnummer: KSTFU 2021:3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska Konsulter - Fastighetsdelen omfattar följande anbudsområden:
Anbudsområde Storkök
Anbudsområde Värme, Ventilation & Sanitet
Anbudsområde Styr & Regler- samt Övervakningsteknik
Anbudsområde Byggnadskonstruktion
Anbudsområde Elteknik (el, tele, data, IT)
Anbudsområde Byggnadsakustik
Anbudsområde Projektstöd
Anbudsområde Huvudbesiktningsman
Anbudsområde Kontrollansvarig KA
Anbudsområde Brand - och riskteknik
Anbudsområde Fuktkonsult
Anbudsområde Miljösamordnare
Anbudsområde Tillgänglighetskonsult
Anbudsområde Miljöinventering
Anbudsområde Kalkyl
Anbudsområde Lås och Larm
Takvolym är 20 miljoner kronor. Inga volymer kan garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8
Del nr: 9
Del nr: 10
Del nr: 11
Del nr: 12
Del nr: 13
Del nr: 14
Del nr: 15
Del nr: 16
Del nr: 17