328609-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal hantverkartjänster bygg för Kungälvs kommun och Kungälvs Bostäder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungälv.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser byggnadsarbeten för fortlöpande avrop under ramavtalsperioden för både Kungälvs kommun och Kungälvs Bostäder. Samtliga förekommande byggnadsarbeten i fastigheter som arbeten med trä, sten etc. Det ingår också golvläggning av trä eller laminat.
För detaljer se förfrågningsunderlaget med bilagor.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning av ramavtalet med 24 månader.