Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster i skolförvaltningens lokaler
Referensnummer: UH-2022-055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser att teckna ramavtal med en eller fler leverantör/er för lokalvård av vissa lokaler där skolverksamhet bedrivs. Upphandlingen innefattar städtjänster genom funktionsutförande mot målbild i grundskola, skolmatsalar och förskolor, där kommunen avser att dela upp kontrakten för de tre (3) olika områden för att öppna upp möjligheten till fler leverantörer med olika kapacitet. Samtliga anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på alla eller enstaka område/n. Kommunen kommer att teckna avtal med maximalt tre (3) leverantörer.
Anbudslämnare har möjlighet att få lokalkännedom om lokalerna genom visning under annonseringsperioden efter bokning med angiven kontaktperson för sakfrågor avtalet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSPRIS Område - Grundskola
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs.
ANBUDSPRIS Område - Förskolor
Del nr: 2
ANBUDSPRIS Område - Matsalar
Del nr: 3