328652-2016 - ResultatSverige-Karlskrona: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Pottholmen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlskrona.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Utbyggnad av stadsdelen Pottholmen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45262700 Ombyggnadsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112340 Marksanering, 45112360 Återställande av mark, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213311 Byggnation av busstation, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233140 Vägarbeten, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.