328753-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: TV-apparater
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Hemelektronik (TV, Radio, DVD).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungsbacka.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kungsbacka kommun upphandlar hemelektronik till ett värde av ca 600 000 SEK/år. Utöver TV apparater upphandlas, headsets, klockradio, DVD/Bluerayspelare, TV spel samt batterier.
Till TV apparaterna upphandlas även kablage till TV, soundbars samt vägg och takfästen för utrustningen. Vid behov ska leverantören i egen regi eller med hjälp av underleverantör sätta upp vägg- eller takfäste samt installera och kanalinställa TV.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
32324000 TV-apparater, 30233152 Dvd-läsare och/eller dvd-brännare, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning, 32344210 Radioutrustning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner