328756-2023 - ResultatSverige-Åkersberga: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning
Referensnummer: 2022-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar övergripande följande områden:
Programvaror och tjänster:
* Återförsäljning av licenser inom kommunal verksamhet som omfattar programvara och molntjänst
* Underhåll, support och konsulttjänster direkt alternativt via underleverantör
* Uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav avseende programvaror/molntjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen