328779-2023 - ResultatSverige-Finspång: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Ramavtal arkitekter
Referensnummer: KS.2023.0405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspång Kommun avser att skriva ramavtal inom tekniska konsulttjänster inom området arkitektur med upp till tre (3) entreprenörer som lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71251000 Arkitekt- och byggmätningstjäster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar 2 år samt möjlighet till förlängning med 1+1 år. Det bedömda värdet för fyra års avtal motsvarar ca 8 000 000 kr.