328786-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Glasögon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glasprogram och synsvagoptik (Sydöstra J)
Referensnummer: RJL 2022/1760
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Glasprogram och synsvagsoptik till Syncentralerna i Region Jönköpings län och Region Östergötland.
Omfattning
Uppdraget avser Glasprogram och synsvagsoptik till Syncentralerna i Region Jönköpings län och Region Östergötland.
Glasprogram och Synsvagsoptik: ISO-kod 220306 Glasögon och kontaktlinser och 220303 Ljusfilter.
Upphandlingen är uppdelad i två delar, anbudsområde 1 och 2 enligt nedan:1. Glasprogram (plastglas) inklusive behandling och inslipningar samt kontrasthöjande filter/bländningsskydd – standardprodukter samt individuella beställningar.
2. Synsvagsoptik inklusive behandling och inslipningar samt kontrasthöjande filter/bländningsskydd –standardprodukter samt individuella beställningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33731000 Kontaktlinser, 33734100 Bågar och skalmar till glasögon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Produkterna kommer i första hand att avropas av Syncentralerna inom Region Östergötland och Region Jönköpings län, förskrivare av produkterna är anställda vid Syncentralerna.Produkterna används för att förhöja synskärpa och synfunktion. Optikerna på syncentralen gör synundersökningen samt beställer och färdigställer de glasögon som Användarna (patienterna) behöver.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga 1 Produktspecifikation.
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län och Region Östergötland.
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-09-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 4000000kr. Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 8000000 kr.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.