328969-2023 - ÄndringSverige-Gustavsberg: Datatjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR System för LÖN
Referensnummer: 2022KS/0924-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Värmdö kommun är en av landets snabbast växande kommuner, med cirka 46 000 invånare och ca 10 000 barn och elever.
Kommunen har identifierat ett behov av att modernisera vårt lönesystem.
Värmdö kommun avser att upphandla ett användarvänligt, enkelt och överskådligt lönesystem med de funktioner och processer som är vanligt förekommande inom kommunal verksamhet.
Beskriv vår målsättning och vart vi vill komma.
Systemet ska stödja Värmdö kommuns löneprocess utifrån ett systems standardfunktionalitet samtidigt möjliggöra en utveckling och effektivisering av arbetssätt och processer genom automatiseringar där så är möjligt med hjälp av effektiv grundfunktionlitet men även av AI där detta kan skapa mervärde.
Lönesystemet ska omfatta effektiva, säkra och ändamålsenliga funktioner som i vissa delar är unika för en kommunal verksamhet.
Systemet ska i sin grundfunktionalitet vara konfigurerat så att lagar, regler och standarder inom löneområdet för en kommunal verksamhet följs och hålls uppdaterade övertid och utan extra kostnad.