328979-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsstolar för vuxna och barn
Referensnummer: HMS 1709-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling arbetsstolar vuxna och barn ISO koder 180903 Stolar, 180906 Coxitstolar, 180909 ståstolar och magstödstolar, 180921Speciella sittmöbler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39111000 Säten, 39112000 Stolar, 39113000 Diverse säten och stolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstid
Avtal tecknas för perioden - eller om det tecknas senare; från det datumet och två (2) år framåt. Avtalet kan förlängas upp till 24 månader Vid avtalstidens slut upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning.
Förteckning över upphandlingsdokumenten
Upphandlingsdokumenten är den upphandlande myndighetens underlag för upphandlingen. Det avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.
Upphandlingsdokumentationen omfattar följande delar:
1. Anbudsinbjudan
2. Kravspecifikation
3. Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Kravspecifikation Generell
Bilaga 1.1 - Kravspecifikation Arbetsstolar vuxen
Bilaga 1.2 - Kravspecifikation Arbetsstolar Barn
Bilaga 2 - Artikelspecifikation
Bilaga 3.1 - Utvärderingsblankett arbetsstolar vuxen
Bilaga 3.2 - Utvärderingsblankett arbetsstolar barn
Bilaga 4 - Miljöbilaga
Bilaga 5 - Stockholms läns landstings uppförandekod för leverantörer
Bilaga 6 - Checklista
Bilaga 7 - Anbudsunderskrift
Bilaga 8 - Försäkran om överensstämmelse