329009-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Golvbeläggning och väggbeklädnad
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Golvarbeten
Referensnummer: 72/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad, Helsingborgs Arena och Scen och Öresundskraft AB med dotterbolag inkl. Kraft & Värme, genomför en gemensam upphandling av entreprenör för golvarbeten, vilket inkluderar golvläggning av exempelvis parkett och textilmattor, plattsättning av kakel och klinker samt material för utförande av uppdrag och tillhörande tjänster så som slipning och lackning av golv. Reparation och nyläggning av sportgolv likväl som rådgivning och kalkyleringsarbete kan komma att efterfrågas.
Upphandlingen omfattar ramavtal vilket avser service- och underhåll- samt mindre till- och ombyggnadsarbeten avseende olika golv inom beställarens fastighetsbestånd och hyra objekt. Undantaget är spänningssatta miljöer samt produktionsmiljöer för kraftvärmeproduktion. För ramavtalet gäller AB04/ABT06.
Takvolym
Den totala volymen för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för respektive upphandlande myndighet;
o Helsingborgs stad, 60 000 000 kr
o Helsingborgs Arena och Scen AB, 4 000 000 kr
o Öresundskraft AB med dotterbolag inkl. Kraft & Värme, 3 000 000 kr
När köp uppgått till maxvolymen kommer avtalet upphöra att gälla. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 37 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39193000 Golvbeläggning av papper eller golvpapp, 39531400 Heltäckningsmattor, 44112210 Hårda golv, 44112220 Undergolv, 45262321 Golvavjämning, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45431100 Läggning av golvplattor, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45432111 Läggning av mjuka golv, 45432112 Stenläggning, 45432113 Läggning av parkettgolv, 45432114 Läggning av trägolv, 45432130 Golvbeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen