329059-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Strömsund: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning
Referensnummer: UPPH.2023.12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Strömsunds kommun, teknik- och serviceförvaltningen, och Strömsunds Hyresbostäder AB (SHB) erbjuder er att lämna anbud på vinterväghållning för Strömsunds kommun som geografiskt område enligt villkor som framgår av detta förfrågningsunderlag.
Gäller gator/vägar och fastigheter och omfattar tjänsterna snöröjning, halkbekämpning, snöbortforsling, isrivning och sandupptagning.
Ersättning sker huvudsakligen per tur, men förekommer vissa arbeten mot timersättning.
Beställarna
Strömsunds kommun, teknik- och serviceförvaltningen, samt Strömsunds Hyresbostäder AB, nedan kallade Beställarna, erbjuder er att lämna anbud på Vinterväghållning i Strömsunds kommuns geografiska område enligt villkor som framgår av detta upphandlingsdokument med bilagor.
Strömsunds kommun, organisationsnummer 212000-2486Strömsunds Hyresbostäder AB, organisationsnummer 556121-3496
Avtal tecknas som trepartsavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen