329084-2016 - ResultatSverige-Lerum: Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenader för schaktfri ledningsrenovering med flexibla foder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtalsupphandling för entreprenader för schaktfri ledningsrenovering med flexibla foder. Upphandlingen omfattar arbeten inom Alingsås kommun, Härryda kommun, Lerums kommun, Marks kommun, Mölndals stad och Partille kommun.
Kommunerna avser att teckna ramavtal med minst 3 entreprenörer, förutsatt att minst 3 entreprenörer uppfyller samtliga krav i förfrågningsunderlaget.
Objekt kommer att vara belägna inom Alingsås kommun, Härryda kommun, Lerums kommun, Marks kommun, Mölndals stad och Partille kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45332200 VA-arbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.