329115-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Persondatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter / datorer med tillbehör
Referensnummer: KS 2019/0609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla digitala klienter inklusive tillbehör och produktnära tjänster, med tillhörande ansvar för logistik, service, support och livscykelhantering. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2 500 000 kronor.
Upphandlingen genomförs som samordnad Upphandling för kommuner och dess bolag i Kalmar län.
Beställarens ombud i Upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandlingsenheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237460 Tangentbord till datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla digitala klienter inklusive tillbehör och produktnära tjänster, med tillhörande ansvar för logistik, service, support och livscykelhantering. Se bilaga 2 – Prisbilaga med tillhörande produktspecifikationer.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 2 500 000 SEK. Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen Leverantör är skyldig att leverera Beställarens verkliga behov.
Beställaren förbehåller sig rätten att separat upphandla produkter inom 1:1-koncept i pedagogisk verksamhet, för elever och pedagoger vid sidan av denna Upphandling. De produkter som avses är ej medräknade i den uppskattade volymen.