329378-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arendal 2, Terminalyta (etapp 1 c)
Referensnummer: 9201-22010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden utgör byggnation av terminalyta i området Arendal 2 (ibland även kallad Nya Arendal). Denna entreprenad är etapp 1 C i en serie av entreprenader i området för möjliggöra hamnutveckling.
Det är en markentreprenad innehållande bl a asfaltering, losshållning (sprängning) och krossning av berg, VA-anläggning (dagvattenhantering), el-arbeten (högspänning), kanalisationsarbeten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111211 Sprängning, 45111212 Bergrensning, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233228 Ytbeläggningsarbete, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det är en markentreprenad innehållande bl a asfaltering, losshållning och krossning av berg, VA-anläggning (dagvattenhantering), el-arbeten (högspänning), kanalisationsarbeten