Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förrådet 4 mm, lokalgator, parkering och park.
Referensnummer: UH-2016-373
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar anläggande av en ny lokalgata söder om nuvarande konstskolan inom fastigheten Förrådet 4. Ombyggnad av lokalgata Grönborgsgatan, vändplan samt kantsten. Utökning av parkeringsplatser väster om Sidsjövägen. Utveckling av parkstråk längs Sidsjöbäcken. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen