329427-2023 - ResultatSverige-Kumla: Stödtjänster för system
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-Partner
Referensnummer: 23/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Kumla kommun avser teckna avtal med en leverantör (IT-Partner) för kommunens behov av tjänster/produkter.
Upphandlande myndighet
Kumla Kommun Organisationsnummer: 212000-1975www.kumla.se
Takvolym
Takvolym under avtalsperioden är enligt nedan:Kumla Kommun: 40 000 000 SEK
Upplysningar under anbudstiden
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare, Ulric ÖhmanKumla kummun.
019-580000
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 31311000 Nätanslutningar, 32400000 Nät, 32410000 Lokalt nät, 32412100 Telekommunikationsnät, 32420000 Nätutrustning, 32422000 Nätkomponenter, 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72267200 Reparation av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att kommuner ska klara framtidens utmaningar kring välfärden med hjälp av digitalisering och ny teknik, krävs en stabil men samtidigt flexibel och innovativ IT-plattform i kommunen.Teknisk utveckling, leveransmodeller i form av molntjänster, lagkrav med mera förändras kontinuerligt, vilket ställer höga krav på kommunen att leverera IT-tjänster på ett så kostnadseffektivt sätt som möjligt.Denna upphandling är avsedd att täcka den upphandlande myndighetens behov av en strategisk samarbetspartner, en IT-partner som levererar licenser, tjänster, kompetens och utveckling samt produkter och dess tillbehör.Detta innebär ett djupare samarbete mellan kommunen och en partner, där partnern ses som en strategisk resurs i utvecklingsfrågor kring IT.Partnern ska erbjuda ett komplett utbud och stöd vid såväl hantering som inköp av IT-relaterade varor och tjänster, för närvarande och kommande behov.Ambitionen med detta avtal är att partnern kan ta ett delansvar och tillsammans med den upphandlande myndigheten, uppnå de krav som ställs på kontinuerlig utveckling och anpassning av IT-miljön i ett modernt samhälle. För att uppnå ovanstående effekt tecknas ett ramavtal som inrymmer möjlighet till förändring av såväl produkter som utveckling av IT-funktioner över tid.