329558-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Arkitekttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter för stadsbyggnadsutredningar stadsutvecklingen i Gottsunda/Valsätra
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsbyggnadsförvaltningen avser upphandla konsultstöd för löpande stadsbyggnads- och arkitektstöd i arbetet med utbyggnaden av stadsdelarna Gottsunda och Valsätra. Konsulten ska efter behov genomföra utredningar och uppdrag såsom stadsbyggnadsutredningar, exploateringsanalyser, stadsrumsanalyser, underlag för detaljplaner och markanvisningar samt kvalitetsprogram.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen