329617-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Konsulttjänster för transportsystem
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av avstängningsmateriel och trafikanordningstjänster
Referensnummer: KSN-2020-02257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för hyra av avstängningsmateriel och trafikanordningstjänster. Exempel på tjänster som efterfrågas är framtagande TA-plan, planering, ansökan, utförande, ställa ut utrusningen och sköta den under byggtiden samt av etablera när projektet är klart. Omfattningen av vilka delar/tjänster som efterfrågas specificeras i varje uppdrag. Tjänsterna utförs även med beställarens egna personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34920000 Vägutrustning, 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 45233290 Montering av vägmärken, 45316211 Installation av upplysta vägmärken, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen