329619-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Håverud: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial.
Referensnummer: UH-2016-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
De 5 Dalslandskommunerna Bengtsfors, Färgelanda, Dals-Ed, Mellerud och Åmål har för avsikt att teckna avtal med en huvudleverantör av sjukvårdsmaterial till äldreboenden, hemsjukvård och skola i upphandlande kommuner.
Leverantören ska ha en kundsupport med produktkunskap för konsultation och vägledning samt erbjuda en konkurrensneutral information/utbildning om produkterna.
Det uppskattade behovet av sjukvårdsmaterial är ca 2 200 000 SEK per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen