2. Förfarande
Förfarande
Titel: Renovering Verkstadsvägen 28, 34, 36 och 38, Falun
Beskrivning: Denna upphandling omfattar totalentreprenad i samverkan avseende planering, kompletterande projektering samt utförande av renovering av byggnaderna på Verkstadsvägen 28, 34, 36 och 38 i Falu kommun. Respektive byggnad utgör en huvuddel. Kopparstaden har nyligen renoverat byggnaderna på Verkstadsvägen 30 och 32 (Etapp 1) samt genomfört projektering för de byggnader som omfattas av denna upphandling. För hus 34 och 36 kommer lättrivning och asbestsanering att vara utförda före entreprenadstart och ingår därför inte i denna entreprenad. Planerad produktionsstart är hösten 2026. Avsikten är att renovera två hus per år med inledande etapp för denna entreprenad omfattande Verkstadsvägen 34 och 36.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131932:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning