329653-2016 - ResultatSverige-Håverud: Doseringsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diskrumsprodukter.
Referensnummer: UH-2016-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141626 Doseringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Åmål och Säffle kommun bjuder in för att lämna anbud på diskrumsprodukter så som maskindiskmedel, torkmedel, doseringsutrustning m.m. för successiva avrop till kommunernas produktions- och mottagningskök. Upphandlingen omfattar även service och funktionskontroll av doseringsutrustning.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal med en leverantör, där beställaren avropar vid behov.
Beställarna köper diskrumsprodukter för ca 700 000 SEK/år. Beställaren förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen