See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation av flerbostadshus och lokaler, Kv Smaken 1 och 2, Lund
Beskrivning: Tre flerbostadshus i 4-6 våningar med källare under delar av husen med totalt 78 hyreslägenheter, lokal för hyresgästförening samt 11 servicelägenheter inkl tillhörande gemensamhets- och personalutrymmen för vård- och omsorgsförvaltningen. Radhus med 3 hyreslägenheter. En byggnad i 5 våningar med lokaler för vård- och omsorgsförvaltningen (SÄBO) och vårdcentral. Samtliga hus är sammanbyggda. Projektet omfattar ca BTA 15 000 kvm och BOA/LOA ca 11 000 kvm. Total tomtyta är ca 5660 kvm.
Intern identifierare: 2217
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000