Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Implanterbara hjärtpumpar med tillbehör
Referensnummer: K 2022-5954
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset har för avsikt att teckna avtal med leverantören Abbott Medical Sweden AB. Avtalet avser ett ramavtal på 1+1 år avseende Heartmate 3 inklusive tiilbehör och förbrukningsvaror
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182300 Utrustning för hjärtkirurgi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal på implanterbara hjärtpumpar med tillbehör och förbrukningsvaror