329731-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Krigsfartyg och tillhörande delar
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anskaffning ArtP
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget avser anskaffning av artillerisystem Amf, innehållande sjörörliga artilleriplattformar, utbildningssystem och underhållslösningar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35500000 Krigsfartyg och tillhörande delar, 34510000 Fartyg
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 955 779 508,00 SEK
exkl. moms