329756-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av IT-drift och förvaltning, ink. SOC-tjänst till AP7
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av IT-drift och förvaltning, ink. SOC-tjänst till AP7
BeskrivningSyftet med Upphandlingen är att tillgodose AP7:s behov av IT-drift och förvaltning i Microsoft Azure miljö, tillsammans med en SOC-tjänst och tillhörande konsulttjänster. Det innefattar även licensförsörjning avseende Microsoft365.
Intern identifierare2025/64
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000