Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färska grönsaker, frukt, potatis och rotfrukter 2021
Referensnummer: GNU 2021/81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar färska grönsaker, frukt, potatis och rotfrukter till kommunerna Falun, Borlänge, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Säter, Smedjebacken och VBU. Avesta kommun är som option. Samt ekologiska ägg till Hedemora kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falun, Hedemora, Säter, (Avesta)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03210000 Spannmål och potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borlänge, Gagnef, Ludvika, Smedjebacken, VBU
Del nr: 2