3298-2017 - ÄndringSverige-Kungälv: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster VA markbyggnad m.fl. omg. 2.
Referensnummer: KS2016/1676
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett ramavtal för konsulttjänster projektering utifrån rådande trafiksituation avseende fackområdena yttre VA, markbyggnad, trafik, el och dagvatten för Kungälvs kommun.
Ramavtalet kommer att omfattas av 5 konsulter och är rangordnat upp till 400 000 SEK därefter gäller förnyad konkurrensutsättning upp till 600 000 SEK. I de enskilda uppdrag som avropas under ramavtalsperioden kan det ingå förstudie, förprojektering, detaljprojektering enligt krav som står i kontraktet.
Denna upphandling har tidigare varit annonserad.