329815-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Glukosteststickor
Referensnummer: RS/221121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att täcka Region Värmlands behov av teststickor, både avseende plasmaglukos och blodketoner. För mer information, se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1. Teststicka för plasmaglukosmätning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33615000 Diabetesmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolymen för avtalet uppskattas med hjälp av föregående års statistik till 31 500 000 SEK.
Del 2. Teststicka för mätning av blodketoner
Del nr: 2