Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beställarstöd vibrationer, Uppsala spårväg
Referensnummer: KSN-2023-00940
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för beställarstöd inom området vibrationer för projektet Uppsala spårväg. Leverantören ska vara ett stöd för beställaren i arbetet med att utreda och förbereda en framtida möjlighet att bygga en ny spårväg i Uppsala.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90742000 Tjänster med avseende på buller, 90742400 Rådgivning med avseende på buller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen