Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning projektledning och projektkompetens
Referensnummer: V 2019/1289
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Lunds universitet avser att upphandla ramavtal för utbildning inom projektledning och projektkompetens. Utmärkande för de tjänster som omfattas av denna upphandling, oavsett riktning, är oberoende rådgivning och objektivitet. De tjänster som ramavtalet omfattar ska således utföras leverantörsoberoende och ska inte knyta an till specifika lösningar eller system som finns på marknaden. Lunds universitet förutsätter att leverantörer som kommer att leverera tjänster på det aktuella ramavtalet kommer att verka objektivt och oberoende mot sina uppdragsgivare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79632000 Utbildning av personal, 80510000 Specialutbildning, 80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen