32986-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Systemunderhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och support för IT-stöd för förtroendemannaregister, eVald
Referensnummer: KS 2020/821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50324100 Systemunderhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser underhåll och support av Stockholms stads IT-stöd för förtroendemannaregister, eVald.
EVald är ett webbaserat stödsystem som används inom staden för hantering av de processer som ingår i det administrativa arbetet med att upprätthålla ett korrekt och aktuellt förtroendemannaregister (bland annat att att läsa in nyvald kommunfullmäktige från Valmyndigheten vid allmänna val, administrera partiernas nomineringar till stadens förtroendeuppdrag, ta fram valärenden och beslutsunderlag till val som förrättas i kommunfullmäktige och kommunstyrelsen, rapportera förtroendevaldas arvoden till lönesystemet, överföra historik för arkivering i Stadsarkivets e-arkiv m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50324100 Systemunderhåll, 50324200 Förebyggande underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen