329874-2017 - ÄndringSverige-Hisings Backa: Byggnation av flerfamiljshus
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av bostäder i Sisjödal.
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211340 Byggnation av flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
I området ”Sisjön” vid Sisjövägen i Askim skall Egnahemsbolaget tillsammans med 5 andra byggherrar uppföra ca 500 bostäder i ägande-, bostads- och hyresrättsform.
Projektet är uppdelat i 3 huvuddelar (se första sida):
— Huvuddel 1: Flerbostadshus med underliggande garage (35 lgh), lott 2.
— Huvuddel 2: 2 radhuslotter (22 st.), lott 13 och 14.
— Huvuddel 3: Radhus (10 st.), lott 9.