329955-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriekemikalier.
Referensnummer: C 2017-0002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers tekniska högskola, i samarbete med Göteborgs universitet, Lunds universitet och Linköpings universitet, går ut med en gemensam upphandling gällande kemikalier till laboratoriemiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24300000 Basiska oorganiska och organiska kemikalier, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen