Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Landborgskopplingen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad i samverkan.
En säker, trygg och tillgänglig gång- och cykelkoppling som kommer att binda ihop centrum och delarna ovanför Landborgen ska anläggas. I Landborgskopplingen ingår även ett tryggt och modernt parkeringsgarage för ca 600 bilplatser och 600 cykelparkeringar.
Projektet ska också att medföra en attraktivare Rosenträdgård med tydligare historisk koppling, en mer tillgänglig och attraktiv Billeplats med god framkomlighet för gående och cyklister samt en tryggare och trivsammare Himmelriksgränd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 350 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen