329963-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konstruktionskonsult
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att hållfasthetsberäkna nya och befintliga konstruktioner, rita beräknade konstruktioner. Framtagande av förfrågningsunderlag, bygghandlingar och relationshandlingar inom fackområdet m.m. Uppdraget inleds med genomgång och diskussion av beställarens nuvarande konstruktionskrav och önskade tekniska lösningar. I samband med avrop, respektive förnya konkurrensutsättning, kommer uppdragen specificeras i omfattning, skede ingående moment mm.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen