330015-2022 - ResultatSverige-Umeå: Salt och ren natriumklorid
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vintervägsalt
Referensnummer: 22122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14400000 Salt och ren natriumklorid
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans av natriumklorid (vintersalt) med minst 95 % renlighet för användning vid halkbekämpning på vinterväglag.
Leverans ska ske till av köparen anvisad plats på Umeå kommuns materialdepå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14400000 Salt och ren natriumklorid, 34927100 Vägsalt, 44113900 Material för vägunderhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens takvolym är 4800 ton för hela avtalsperioden.