330019-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gator och vägar mm på Hisingen
Referensnummer: SMF-2023-00058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsmiljöförvaltningen i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på utförande av löpande drift- och underhållsåtgärder på gator och vägar på Hisingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åtgärderna omfattar gator, vägar, GC-vägar och övriga anläggningar och anordningar som framgår av beskrivningar, förteckningar och kartor i förfrågningsunderlaget.
Kontraktstiden löper från den 1 juli 2023 till och med 31 december 2025, med möjlighet till förlängning i ytterligare två år.