33004-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Bussar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diesel- och biogasbussar (regionbussar)
Referensnummer: UH-2019-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av Diesel- och biogasbussar (regionbussar). Uppdelat enligt följande.
7st. biogasbussar normalgolv och 2st. biogasbussar normalgolv som option.
Sju (7) stycken biogasbussar normalgolvade kommer att avropas direkt med optionen att avropa ytterligare två (2) stycken med samma villkor och pris inom 3 år från avtalstecknande.
3st. dieselbussar normalgolv och 2st. dieselbussar normalgolv som option.
Tre (3) stycken dieselbussar normalgolvade kommer att avropas direkt med optionen att avropa ytterligare två (2) stycken med samma villkor och pris inom 3 år från avtalstecknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Biogasbussar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dieselbussar
Del nr: 2