330046-2016 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning- och halkbekämpning.
Referensnummer: A 16-046 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samtliga beställare använder i första hand Kommunens resurser för snöröjning, isrivning och halkbekämpning samt Kommunkoncernens övriga fordon. Vid särskilda väderleksförhållanden och kapacitetsbrist kan avrop ske från detta avtal för successivt avrop under avtalstiden.
Förteckning över aktuella fordon och arbetsfordon inkl. årsmodell och Euro klass ska överlämnas till beställaren i anslutning till avtalsstart, senast den 1/9 innevarande år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förteckning över aktuella fordon och arbetsfordon inkl årsmodell och Euro klass ska överlämnas till beställaren i anslutning till avtalsstart, senast den 1/9 innevarande år.