330050-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Detektions- och analysutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
UHPLC-system för kolhydratanalys m.h.a. jonkromatografi
Referensnummer: SLU.ua.2022.2.4.4-918
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU avser att köpa ett UHPLC-system för kolhydratanalys m.h.a. jonkromatografi. Instrumentet ska användas till kolhydrat-analyser i forskningssyfte dvs inte bara för rutinmässiga standard-analyser.
Systemet måste klara av höga pH upp emot 13-14.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38410000 Mätinstrument, 38416000 PH-mätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen