330071-2016 - ResultatSverige-Lycksele: Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning och spolning.
Referensnummer: UH-2016-58
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att på uppdrag av Lycksele kommun och dotterbolag:
— tömma enskilda och samägda avloppsanläggningar inom Lycksele kommuns geografiska område,
— tömma och/eller spola kommunalt ägda avloppsanläggningar och ledningsnät,
— spola och besiktiga samt i mån av behov, renovera rör och avloppssystem inom fastigheter,
— tömma rännstensbrunnar i kommunalt ägda dagvattennät,
— tömma olje- och fettavskiljare samt omhänderta och destruera oljerester,
— utföra andra tillhörande tjänster efter avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tömning av enskilda och samägda avloppsanläggningar samt kommunala avloppsanläggningar och reningsverk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90470000 Rensning av avlopp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tömning av rännstensbrunnar samt spolning av avlopps- och dagvattenledningar m.m.
Del nr: 2
Olje- och fettavskiljare
Del nr: 3
Fastighetsåtgärder
Del nr: 4