330105-2016 - ResultatSverige-Motala: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd Arkitekt Förskolor.
Referensnummer: UH-2016-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Motala kommun planerar sammanfattningsvis för att under kommande 3-årsperiod uppföra nya förskolavdelningar och kapacitetshöjande åtgärder grundskola i omfattning enligt nedan.
2017-2019:
— Ny enhet omfattande 3-4 avdelningar färdigt våren 2018.
— Rivning av befintlig enhet och nyproduktion 6 avdelningar färdigt våren 2018.
— Ny enhet omfattande 3-4 avdelningar färdigt våren 2019.
Uppdraget omfattar framtagande av programhandlingar för planerade nybyggnader, om- och tillbyggnader enligt ovan nämnda sammanfattning.
Den förväntade nyttan är att säkerställa en effektiv och väl anpassad lokalanvändning under kommande 10-årsperiod. Målsättningen är att lokalerna skall stödja bildningsförvaltningens verksamheter och bidra till att förvaltningen når sina verksamhetsmål i en ändmålsenlig och hållbar verksamhetsmiljö till en relevant lokalkostnad.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen